Prestigjozja Franceze “Le Figaro” – Vizitoni Rivierën Shqiptare me Plazhet Margaritare

Bukuritë e Rivierës Shqiptare çdo sezon veror tërheqin vëmendjen jo vetëm të turistëve të huaj dhe vendes, por edhe të mediave ndërkombëtare. Ka qenë e përditëshmja franceze Le Figaro e cila i ka dedikuar  një artikull të gjatë Shqipërisë dhe atraksioneve turistike që vendi ynë ofron. Thibault Petit, gazetari i Le Figaro e përshkruan bregdetin jugperëndimor të […]

Mrekullitë e fshehura të Lumit të Vlorës

Zona e Lumit të Vlorës, një pjesë e të cilës përfshihet në atë që njihet me emrin Krahina e Labërisë, është një nga hapësirat më me vlerë në qarkun e Vlorës. Resurset natyrore dhe ato kulturore-arkeologjike, spikasin në këtë mjedis me emër, që përmbledh 58 fshatra me një popullsi prej rreth 50 mijë banorësh. Kjo […]

Dhërmi: Fshati simbol i pushimeve verore

Në Shqipëri, nëse thua verë, zëre se ke thënë Dhërmi, e nëse thua Dhërmi, zëre se ke thënë verë! Ky fshat turistik ka aq shumë arsye për të qënë simboli i stinës së nxehtë në Shqipëri, sa është e vështirë të mendosh një sezon plazhi të plotë pa u zhytur të paktën një herë në […]

Prestigjozja Italiane ”Corriere Della Sera” Përzgjedh Vjosën si Një Ndër 15 Destinacionet për Rafting

Pasioni për rafting, përveç adrenalinës së paçmueshme që të dhuron, është kthyer në një promotor të denjë të turizmit. Vitet e fundit është parë një trend në rritje të pushuesve të cilët duan të provojnë këtë eksperiencë, jo vetëm në kanionet e Osumit, por edhe në atë të Vjosës. Sot rafting është një nga sportet […]

Misteret e gadishullit të Karaburunit

Shpella të stërmëdha dhe shkrime marinarësh në vështirësi, këto janë ndoshta vendet më të bukura në Shqipëri dhe më të vështirat për t’u arritur.  Një gisht toke që del në det, gadishulli i Karaburunit nuk është asgjë tjetër veçse shkëmbor. Për aq sa shqiptarët mbajnë mend, ai është përdorur si një kullotë dimërore për dele […]

KARABURUN – SAZAN 1 DITË 3000 LEKË

PROGRAMI: ► Nisja nga Tirana ne oren 06:00. Vazhdimi i udhetimi drejt Vlores. Mberritja ne Vlore . Ne oren 09:00 nisim lundrimin me anije nga porti kryesor i  qytetit  Vlores .Ndales dhe vizite rreth 1 ore ne ishullin e Sazanit . Vizite panoramike ne shpellen e Haxhi Alise .Plazh ne Karaburun 3-4 ore . Kjo […]

6 Arsye pse Shqipëria është e bukur edhe në vjeshtë

E njohur për destinacionet e saj të pakrahasueshme verore, Shqipëria ofron disa arsye të forta pse ajo është po aq e këndshme në vjeshtë, në mos më shumë! 1. Moti ideal për ecje, shëtitje në biçikletë dhe piknik Ditët me diell vazhdojnë të paktën deri në nëntor në Shqipëri, duke ju dhënë të gjithëve mundësinë […]