Vlorë/ Plazhi i Hidrovorit atraksion për turistët e huaj! Pushuesit: Adresën e gjetëm në Google, gjithçka perfekte!

Me një gjatësi rreth 12km, rërë kurative dhe det të pastër ndodhet rreth 20 km larg qytetit te Vlorës, i cili është i frekuentuar më së shumti nga banorë të zonës. “E veçanta e këtij viti, më shumë ka pasur gjermanë, korriku ka filluar mbarë. -Këtu kam ardhur vit për vit, rëra është e pastër, […]

Mrekullitë e fshehura të Lumit të Vlorës

Zona e Lumit të Vlorës, një pjesë e të cilës përfshihet në atë që njihet me emrin Krahina e Labërisë, është një nga hapësirat më me vlerë në qarkun e Vlorës. Resurset natyrore dhe ato kulturore-arkeologjike, spikasin në këtë mjedis me emër, që përmbledh 58 fshatra me një popullsi prej rreth 50 mijë banorësh. Kjo […]

Veshjet popullore Vlonjate, resurs per zhvillimin e turizmit kulturor

Veshjet popullore të traditës në trevat e Vlorës janë të shumëllojshme dhe mund të shndërrohen në një resurs të vërtetë për zhvillimin e turizmit kulturor. Sipas piktorit te njohur vlonjat, Hilmi Bani, “kjo shumëllojshmëri ngjyrash dhe stilesh në konceptimin e veshjeve popullore është mjaft interesante në këndvështrimin artistik dhe përbën ndoshta edhe një veçori krahasuar me rajone të tjera të vendit”. Kjo […]

Prestigjozja Franceze “Le Figaro” – Vizitoni Rivierën Shqiptare me Plazhet Margaritare

Bukuritë e Rivierës Shqiptare çdo sezon veror tërheqin vëmendjen jo vetëm të turistëve të huaj dhe vendes, por edhe të mediave ndërkombëtare. Ka qenë e përditëshmja franceze Le Figaro e cila i ka dedikuar  një artikull të gjatë Shqipërisë dhe atraksioneve turistike që vendi ynë ofron. Thibault Petit, gazetari i Le Figaro e përshkruan bregdetin jugperëndimor të […]

Turizmi 2022, një hap drejt normalitetit

Turizmi vijoi rikuperimin nga pandemia vitin e kaluar. Të dhënat zyrtare tregojnë se deri në fund të nëntorit, 5.4 milionë shtetas të huaj hynë në territorin shqiptar, shumica për arsye turizmi. Ashtu si në vitin kur kulmoi COVID-19, edhe në vitin pasardhës, mbështetja kyçe e sektorit ishte turizmi patriotik. Kosova shënoi rritje të numrit të […]

Mrekullitë e fshehura të Lumit të Vlorës

Zona e Lumit të Vlorës, një pjesë e të cilës përfshihet në atë që njihet me emrin Krahina e Labërisë, është një nga hapësirat më me vlerë në qarkun e Vlorës. Resurset natyrore dhe ato kulturore-arkeologjike, spikasin në këtë mjedis me emër, që përmbledh 58 fshatra me një popullsi prej rreth 50 mijë banorësh. Kjo […]

Dhërmi: Fshati simbol i pushimeve verore

Në Shqipëri, nëse thua verë, zëre se ke thënë Dhërmi, e nëse thua Dhërmi, zëre se ke thënë verë! Ky fshat turistik ka aq shumë arsye për të qënë simboli i stinës së nxehtë në Shqipëri, sa është e vështirë të mendosh një sezon plazhi të plotë pa u zhytur të paktën një herë në […]

Marina Vlorë fut qytetin në hartën e turizmit detar të mesdheut

Pjesë e buxhetit të deklaruar nga qeveria për vitin 2022 është edhe një port i ri turistik në qytetin e Vlorës. Është folur për përparësitë e tij krahasuar me portin aktual, për peshën që do të zërë në ekonomi dhe imazhin ndërkombëtar të vendit. Interesit të publikut për këto zhvillime i vjen në ndihmë Ervin […]

Njihuni me një destinacion vërtet inspirues të Shqipërisë

Shpella e Piratëve Një nga vendet që ka ndikuar imagjinatën kolektive të shqiptarëve, përmes njërit prej librave më të dashur. Shpella e Piratëve ka frymëzuar shkrimtarin shqiptar Petro Marko që i ka kushtuar një libër me të njëjtin titull dhe më pas një film fantastik ku protagonistë janë femijët. Shpella ngjall fantazitë e gjithkujt që […]

Njihuni me qytetin shqiptar që gjendet 30 metra nën tokë: Aty kishte spitaI, furrë buke dhe zyra të administratave

Tridhjetë metra nën tokë në qytetin e Kukësit, është ndërtuar një ‘qytet’ apo vendstrehim i fortifikuar i cili është bërë pikërisht për t’u bërë ballë sulmeve lu ftarake por edhe atyre atomike. Qyteti i nëndheshëm i Kukësit është ndërtuar gjatë komunizmit dhe aty ka pesë hyrje në tërë qytetin. Këto hyrje ishin bërë për kyçjen […]