http://www.invest1group.com/en

Britanikja ‘The Sun’,për Shqipërinë : “Peizazhe të mahnitshme dhe histori të pasur“

Teksa vende si Spanja dhe Greqia kanë qenë ndër destinacionet e preferuara të britanikëve prej vitesh, ka një vend tjetër që po bëhet gjithnjë e më i njohur në mesin e tyre. Gazeta britanike “The Sun” shkruan se Shqipëria po rritet në popullaritet falë çmimeve të lira, peizazheve të mahnitshme dhe historisë magjepsëse. Pavarësisht se […]

Revista kolumbiane “Cromos”: Vizitoni Shqipërinë!

Një udhëtim në Evropë për latinët është bërë një ëndërr e paarritshme kjo për shkak të kostove të larta. Megjithatë revista kolumbiane “Cromos” sugjeron tre destinacione të përballueshme në Evropë për të udhëtuar, mes tyre renditet edhe Shqipëria. Kontinenti i vjetër për këtë media është më shumë se Madridi, Parisi, Brukseli, Roma dhe Londra. Për […]

Revista spanjolle “Que’! Madrid”: Udhëtim i mrekullueshëm nëpër Shqipëri

Shqipëria është një perlë e vërtetë për t’u zbuluar në Ballkan. E njohur gjerësisht si Vendi i Shqiponjave, ajo ka një vijë bregdetare 362 kilometra të lagur nga detet Adriatik dhe Jon, shkruan Veronica Santana për të përditshmen spanjolle “Que’! Madrid”. Një nga veçoritë e saj është peizazhi i pacënuar që ofron një natyrë te […]

“Elle España”: Vlora e shpallur “Maldivet e Evropës”, destinacioni kryesor për 2024-n

Ne kemi zbuluar një perlë të vërtetë me “Booking.com” që pa dyshim, do të bëhet një nga destinacionet më të rëndësishme evropiane në vitin 2024, shkruan Begona Alonso në të përditshmen spanjolle “Elle España”. Ky qytet bregdetar është shpallur si “Maldivet e Evropës” dhe është një nga destinacionet kryesore për të vizituar në vitin 2024. […]

Magjia e Karaburunit dhe Sazanit ‘çmend’ turistët e huaj këtë vit

Qyteti i Vlorës gjatë këtij sezoni turistik është kthyer në një nga destinacionet më të preferuara për vizitorët vendas dhe të huaj. Në portin e Vlorës gjatë muajve të verës operuan anije turistike, të cilat niseshin çdo ditë drejt ishullit të Sazanit dhe gadishullit të Karaburunit. I shpallur në vitin 2010 Parku Kombëtar Detar Karaburun-Sazan, […]

Nga 1 nëntori, ata që japin apartamente me qira duhet të deklarojnë NIPT-in, ndryshe do të paguajnë 20% TVSH mbi komisionin

Pas kthimit të vendit në një destinacion të preferuar turistik është rritur ndjeshëm numri i individëve që regjistrojnë në Booking apo AirBnb pronat e tyre për t’i dhënë me qira ditore, por pjesa dërmuese e tyre operojnë në informalitet, sipas agjencive imobiliare.  Tashmë midis kompanive ndërkombëtare që ofrojnë këtë lloj shërbimi dhe administratës tatimore është […]

“Daily Express”: Shqipëria, destinacioni më në trend për në 2024

Vera 2023 ka mbaruar, por për ata që planifikojnë pushimet e tyre verore për vitin e ardhshëm, ekziston një perlë e “nënvlerësuar” në Evropë që është në rrugën e duhur për t’u bërë një destinacion trend. Bëhet fjalë pikërisht për vendin tonë që sipas një artikull të botuar në të përditshmen britanike “Daily Express” britanikët […]

Vlorë/ Plazhi i Hidrovorit atraksion për turistët e huaj! Pushuesit: Adresën e gjetëm në Google, gjithçka perfekte!

Me një gjatësi rreth 12km, rërë kurative dhe det të pastër ndodhet rreth 20 km larg qytetit te Vlorës, i cili është i frekuentuar më së shumti nga banorë të zonës. “E veçanta e këtij viti, më shumë ka pasur gjermanë, korriku ka filluar mbarë. -Këtu kam ardhur vit për vit, rëra është e pastër, […]

Mrekullitë e fshehura të Lumit të Vlorës

Zona e Lumit të Vlorës, një pjesë e të cilës përfshihet në atë që njihet me emrin Krahina e Labërisë, është një nga hapësirat më me vlerë në qarkun e Vlorës. Resurset natyrore dhe ato kulturore-arkeologjike, spikasin në këtë mjedis me emër, që përmbledh 58 fshatra me një popullsi prej rreth 50 mijë banorësh. Kjo […]

Veshjet popullore Vlonjate, resurs per zhvillimin e turizmit kulturor

Veshjet popullore të traditës në trevat e Vlorës janë të shumëllojshme dhe mund të shndërrohen në një resurs të vërtetë për zhvillimin e turizmit kulturor. Sipas piktorit te njohur vlonjat, Hilmi Bani, “kjo shumëllojshmëri ngjyrash dhe stilesh në konceptimin e veshjeve popullore është mjaft interesante në këndvështrimin artistik dhe përbën ndoshta edhe një veçori krahasuar me rajone të tjera të vendit”. Kjo […]

LOAD MORE POSTS